MAGAZİN
Giriş Tarihi : 17-10-2020 15:45   Güncelleme : 17-10-2020 15:45

ÇİNEKOP IZGARA ZAMANI...

Eylül sonu ekim başı gibi Karadeniz'de yumurtlayan balıklar İstanbul boğazından çıkmaya başlarlar, bu balıklardan biri de çinekoptur. Çinekop, B12 vitamini yönünden oldukça güçlüdür ve vücudun günlük ihtiyacını fazlasıyla karşılar. A vitamini bakımından da oldukça zengindir. Peki, özellikle ağustos ve eylül ayların tüketilen çinekop nasıl pişirilir?

ÇİNEKOP IZGARA ZAMANI...

Lüfer balığının bir türü olan çinekop, en fazla rağbet gören orta boy balıklardan biridir. 15–18 cm arasındaki uzunluğa ulaşan lüfer yavrusudur, ağırlığı 55-65 gr arasındadır. Kalp ve damar rahatsızlıkları üzerinde faydası bulunan, büyüme çağındaki çocukların gelişimine büyük oranda katkı sağlayan çinekop, kışın gelişi ile beraber boğazlara ve Marmara’ya göçerek yağlanır ve lezzet kazanır.

Ebegümeci ve Cibes Eşliğinde Çinekop Izgara

Çinekop nasıl pişirilir?

Çinekop gibi orta büyüklükteki balıkların lezzetlerini kaybetmemek için temizleme aşaması önemlidir. Bu nedenşe alt tarafından yukarı doğru bir kesik atılarak karnı yarılmalı, iç organları dışarı çıkarılmalı ve karın boşluğu kan pıhtıları ve siyah zarlardan arındırılmalıdır. Çinekopun solungaçlarının da çıkarılması gerekir. Yanak ve beyin kısımları leziz olduğundan kafası koparılmadan pişirilmesi yararlıdır. Çinekopun besin değeri en fazla fırında buğulama yapılarak korunur. Bu sayede vitamin ve mineral değerlerinin kaybı asgari seviyede tutulur. Izgara yapılarak da tüketilmesi faydalı olan çinekopun, kızartılması halinde hem kalorisi artacak hem de besin değeri olumsuz yönde etkilenecektir.

Çinekop Izgara

  • Çinekop balığının en lezzetli pişirilme yöntemlerinden biri de ızgarasıdır. Çinekopun ızgarası yapılırken balığa yağ sürülmesine gerek yoktur. Sadece balığın ızgaraya yapışmaması için ızgaralara yağ sürmek yeterlidir. Kendine has aromasını ve lezzetinin en çok hissedildiği pişirme yöntemlerinden biri olan çinekop ızgara çok da beğenilerek tüketilir. Çinekop ızgaranın en önemli özelliği sıcak olarak tüketilmesidir. Izgara balık soğuduğunda çıtır çıtır özelliğini ve lezzetini kaybeder. Ters yüz ile mangal kömüründe ya da elektrikli ızgarada pişirilen çinekoplar yeşil salata, limon ve roka ile servis edilir.

Fırında Çinekop - Yemek Tarifleri | Güzellik Bakım | Sağlık ve Yaşam

Çinekop Kalori ve Besin Değeri Nedir?

  • 100 gram çinekop balığı yaklaşık olarak 140-145 kaloridir ve 1,5-2 gram arasında yağ, 30-35 gram arasında da protein içerir. Yüksek protein oranı nedeniyle kilo problemi yaşayanların sofralarında mutlaka yer almalıdır. Yüksek oranda omega 3 içeren çinekop balığı günlük alınması gereken omega 3 içeriğinin neredeyse tamamını karşılar.
  • Çinekop vitaminleri A, B12, D, K, folik asit olarak sıralanabilir. Kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko ve selenyum açısından zengin olan çinekop balığı özellikle kış aylarının vazgeçilmez balık çeşitleri arasında yer almaktadır.

Çinekop Fiyatları Nasıldır?

  • Çinekop fiyatları o seneki avlanma şartlarına, avlanan balık miktarına, mevsimine ve av yasağı zamanına göre farklılık gösterir. Genel olarak ekim ayından itibaren sofraları süslemeye başlayan çinekop fiyat açısından ocak ayında daha uygundur. Kış aylarında üremek için Karadeniz’e geçen çinekop balığı hem yağlanarak lezzet kazanır hem de sayısı arttığından dolayı fiyatı ucuzlar.
  • Ortalama 1 kilogram çinekop 50 lira ile 65 lira arasında değişir.