GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-11-2020 01:05   Güncelleme : 26-11-2020 01:05

GÖL "İMDAT" DİYOR...!

Havalar kurak, yağış yok, su fabrikaları Sapanca Gölü’nü besleyen derelere sular gelmeden kendilerine suları çekiyor, komşu Kocaeli’nin Yuvacık Barajı’da susuz ve komşu da Sapanca Gölü’ne dayadığı borudan su alıyor, sizin anlayacağınız Sapanca Gölü’nde tehlike çanları çalıyor. 

GÖL

Yaşanılan kuraklık büyük şehirlerde su sıkıntısı tehdidi oluştururken, doğal zenginliğimiz olan göllerin de kurumasına neden oluyor. Kuraklık nedeniyle Doğu Marmara’nın en büyük içme su kaynaklarından olan Sapanca Gölü’ndeki kuruma ise her geçen gün daha da görünür hale geliyor. Göle su taşıyan 12 dereden biri olan Yanık Deresi’nin ardından son olarak gölün önemli su kaynaklarından İstanbul deresi de tamamen kurudu. Göldeki su, bazı noktalarda 20-30 metreye kadar çekildi.

Havalar kurak, yağış yok, su fabrikaları Sapanca Gölü’nü besleyen derelere sular gelmeden kendilerine suları çekiyor, komşu Kocaeli’nin Yuvacık Barajı’da susuz ve komşu da Sapanca Gölü’ne dayadığı borudan su alıyor, sizin anlayacağınız Sapanca Gölü’nde tehlike çanları çalıyor. 

          Sapanca gölü kuruyor | Al Jazeera Turk - Ortadoğu, Kafkasya, Balkanlar,  Türkiye ve çevresindeki bölgeden son dakika haberleri ve analizler

Su seviyesinin normalde 32 kotunda olması gerekirken kotanın 30’lara düştüğü şu günlerde sular hızla çekildiği göl kıyısında ilginç bir de tablo ortayla çıktı. Sapanca Gölü’ne kimler tarafından döşendiği belli olmayan bazı borular suların çekilmesiyle ortayla çıktı.

Öte yandan Kocaeli’nin su ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayan Yuvacık Barajı’nın 10,24 milyon metreküp ile yüzde 20 oranında doluluk seviyesinde olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, kaynaklardan baraja günlük 85 bin metreküp su girdiğini ve barajın faydalı hacminden günlük olarak 122 bin metreküp su kullanıldığını söyledi.

Bu su tüketimi ile birlikte barajda 83 günlük su miktarı bulunduğunu ifade eden Başkan Büyükakın, “Barajdaki mevcut su düşünüldüğünde yağış olmazsa aşağı yukarı 83 günlük suyumuz kaldı; Bu da Şubat ayı ortaları anlamına gelmektedir. Ancak, geriye dönük olarak barajın seviyeleri ile iklim normalleri izlendiğinde barajın seviyesinin aşağı yukarı 8 milyon metreküp seviyesine kadar düştüğü daha sonrasında normal yağışlar ile dolduğu şeklinde görülmektedir. Bu manada herhangi bir risk görülmüyor. Baraj, ideal seviyede duruyor.” dedi.

Sapanca Hattını B Planı olarak hazır halde beklettiklerini ve kurak zamanlarda devreye aldıklarını da aktaran Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın, “Sapanca gölü ile Yuvacık Barajı İçme suyu Arıtma Tesisi arasında 2008 yılında inşa ettiğimiz içme suyu isale hattımız var. Bu hat ile çeşitli zamanlarda 8 defa Yuvacık Barajı’na takviye yapıldı. Zor ve kurak dönemlerde kullandığımız hattan 4 pompa ile su takviyesi yapıyoruz. Yani zor zamanlarımızda Sapanca Gölü’nü devreye alıyoruz. Daha da ihtiyaç olduğunda derin su kuyularını devreye alarak şehrimizi susuz bırakmıyoruz. Yağışlarla birlikte barajda yeterli miktarda su olduğu zaman Sapanca Hattı’ndan geriye Sapanca Gölü’ne su verme imkanımız da var. Kısacası aldığımız önlemler ile Kocaeli’de su temini yönünden herhangi bir sıkıntımız bulunmamakla birlikte vatandaşlarımızın su tasarrufu konusunda azami hassasiyet göstermelerini bekliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.