EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-01-2021 17:58   Güncelleme : 26-01-2021 17:58

GÜBRETAŞ, 2020’yi rekorla tamamladı

Salgın döneminde gıda arz güvenliğinin sağlanması için Türkiye’de tarımsal üretiminin aksamadan yürütülmesi amacıyla operasyonel faaliyetlerini artan bir tempoyla sürdüren GÜBRETAŞ; Covid-19 salgınının Türkiye’nin gündemine girdiği Mart ayında çiftçilere gübre tedariki konusunda güven veren bir KAP açıklaması yapmıştı.

GÜBRETAŞ, 2020’yi rekorla tamamladı

GÜBRETAŞ, tarımsal faaliyetlerin yoğunlaştığı ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde hem üretim hem de satışlarını artırarak; 2020 yılını şirket tarihinin yeni rekorlarıyla tamamladığını açıkladı.

Verilen bilgiye göre, geçtiğimiz yıl boyunca Türkiye faaliyetlerinde toplam 687 bin ton katı, sıvı ve toz gübre üretimi gerçekleştiren şirket; tüm ürün gruplarında 2 milyon ton üzerindeki satışıyla pazar payını artırırken ülkemizdeki gübre tüketiminin 3’te 1’ini tek başına karşılama başarısına imza attı.

Konuyu değerlendiren GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, “2020 yılı, özellikle Covid-19 nedeniyle tüm dünya açısından farklı ve zorlu bir yıl oldu. Birçok alanda yeni normallerinin oluştuğu bu dönemde insan sağlığının korunması kadar; gıda güvenliğinin sağlanması ve beslenme ihtiyacının kesintisiz şekilde karşılanmaya devam edilmesi daha da önem kazandı.

Bu süreç, tarımsal üretimdeki sürdürülebilirliğin ülkemiz ve insanlık için ne kadar kritik olduğunu bir kez daha gösterdi. Biz de şirket olarak ana hissedarımız Tarım Kredi Kooperatifleri’yle oluşturduğumuz güçlü işbirliği sayesinde, bu zorlu dönemde üstlendiğimiz sorumluluğu başarıyla yerine getirdik ve yeni yılda da bunu sürdürüyoruz” dedi.

Pazar liderliğinin yanısıra şirket olarak üreticilere sundukları bilinçli tarımı yaygınlaştırma ve tarımsal danışmanlık hizmetlerini aralıksız sürdürdüklerini hatırlatan Yumaklı; “Tarım sektöründeki üreticilerin hem bitki besleme ürünü hem de bilgi desteği ihtiyaçlarını artan tempoyla karşılamaya devam ettik.

Bu sayede 2020 yılında kimyevi gübre satış miktarımızı bir önceki yıla oranla yüzde 21 artırarak ilk kez 2 milyon ton eşiğini aştık. Yurtiçi satışların yanı sıra geçen yıla oranla %40’ın üzerinde bir artışla ihracatta da şirket tarihi rekorunu kırarak, mili ekonomiye daha fazla döviz katkısı sağlamayı başardık.

Diğer yandan tarımsal danışmanlık kanallarımıza üreticilerden gelen bilgi talepleri ise 3 kat artış gösterdi. Model alan çalışmalarımızı da bu dönem başarıyla sürdürdük” diye konuştu.