YEREL
Giriş Tarihi : 14-10-2020 12:22   Güncelleme : 14-10-2020 12:22

‘Işıklar yanıyor’ paylaşımı olay oldu

Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım’ın AYM binasının fotoğrafını ‘ışıklar yanıyor’ notuyla paylaşması tepkilere neden oldu.. İşte hareketli gecede Levent Bülbül’ün paylaşımı; “Anayasa Mahkemesi Eski Başkanvekili ve mevcut üyesi Engin Yıldırım, AYM'nin fotosunu paylaşıp, "Işıklar yanıyor" diye twit atıyor. Demokrasi tarihimizde askeri darbe sinyali olarak kullanılan bu cümle tesadüfen kullanılmamıştır. Bu cesaretin kaynağının hukuk olmadığı mutlaktır. Sinsi mesajlarla Türkiye'yi tehdit edenlere her zaman her yer yerde HODRİ MEYDAN diyoruz”

‘Işıklar yanıyor’ paylaşımı olay oldu

AYM eski Başkanvekili ve mevcut üyesi Prof.Dr. Engin Yıldırım’ın ‘Işıklar yanıyor’ notuyla AYM binasının fotoğrafını paylaşması bir anda ülkede gündem oldu. MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül paylaşımı alıntılayıp Yıldırım’a hodri meydan dedi. İşte hareketli gecede Levent Bülbül’ün paylaşımı; “Anayasa Mahkemesi Eski Başkanvekili ve mevcut üyesi Engin Yıldırım, AYM'nin fotosunu paylaşıp, "Işıklar yanıyor" diye twit atıyor. Demokrasi tarihimizde askeri darbe sinyali olarak kullanılan bu cümle tesadüfen kullanılmamıştır. Bu cesaretin kaynağının hukuk olmadığı mutlaktır. Sinsi mesajlarla Türkiye'yi tehdit edenlere her zaman her yer yerde HODRİ MEYDAN diyoruz”

IŞIKLAR YANIYOR'UN ANLAMI NE?

AYM üyesinin bu sözleri Ankara'da bomba etkisi yaratırken gazeteci Gürkan Hacır, "Işıklar yanıyor" söyleminin ne anlama geldiğini açıkladı. Hacır, "Eskiden, özellikle Ankara muhabirleri bunu çok iyi bilir, olağanüstü bir gelişme olduğu zaman 'Genelkurmayın ışıkları yanıyor' cümlesi kullanılırdı. Olağanüstü bir durum var anlamında bir gazetecilik terimi hâline gelmişti" ifadelerini kullandı.

BAKANLIK'TAN YANIT GELDİ

Yıldırım'ın paylaşımına dakikalar sonra İçişleri Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından cevap geldi. Bakanlık binasının fotoğrafına yer verilen paylaşımda "Bizde ışıklar hiç sönmüyor" ifadeleri kullanıldı.

YİĞİT BULUT'TAN TEPKİ GELDİ

AYM üyesi Engin Yıldırım açıklamasına Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut'tan yanıt geldi. Bulut "Buradayız" diyerek şu paylaşımda bulundu: "AYM ÜYESİ 'Işıklar yanıyor' diyerek, Büyük Türk Milleti'nin Atatürk'ünü de alet ederek, darbe tehditleri savuruyorsa, söylenecek tek bir cümle var; büyük Türk milleti olarak bekliyoruz, buradayız. Gelmeyen bizi boşa bekleten şerefsizdir!!"

AK PARTİ'DEN TEPKİ

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Anayasa Mahkemesi üyesinin tehdit iması içeren "AYM'nin ışıkları yanıyor" sözlerini kınıyoruz. Hiçbir kurum ya da kişi milli iradeye gözdağı veremez. Jüristokrasi heveslilerine bu millet fırsat vermez!" ifadelerini kullandı.