GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-01-2021 18:20   Güncelleme : 26-01-2021 18:20

Kasları esnetmek, tansiyonu düşürmek için yürüyüşten daha faydalı!

Yeni bir bilimsel araştırma, hipertansiyon hastalarının kas esnetme hareketleri yapmasının tansiyonu düşürmeden tempolu yürüyüşten daha etkili olduğunu ortaya koydu.

Kasları esnetmek, tansiyonu düşürmek için yürüyüşten daha faydalı!

Kanada’daki Saskatchewan Üniversitesi’nde Biyomekanik ve İnsan Hareketi (Kineziyoloji) üzerine çalışmalar yapan Phil Chilibeck, şunları söyledi:

“Herkes esneme hareketleri yaparak yalnızca kasları esnettiğini düşünüyor. Ancak kaslarınızı esnettiğinizde, kasları besleyen kan damarlarını, tüm atardamarları da esnetmiş oluyorsunuz.”

Damarların esnetilmesi de, damarlardaki sertliği azaltıyor. Bu da kan akışının daha kolay olmasını, yani kan basıncının (tansiyonun) düşmesini sağlıyor.

Yüksek tansiyon, dünya genelinde 1 numaralı ölüm sebebi olan kalp damar hastalıkları için en önemli risk faktörlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Zor olsa da, yüksek tansiyonu düşürmek için insanların atabileceği bazı adımlar var. Bunlar tuz alımını azaltmak, daha alkol tüketmek, arkadaş ve aileyle zaman geçirmek şeklinde sıralanabilir. Yeni bir araştırmaya göre, yapabileceğimiz bir şey daha var: Kas esnetme egzersizleri.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Journal of Physical Activity and Health dergisinde yayınlandı.

8 hafta süren çalışmada, kaslarını esneten kişilerin tansiyonunun yürüyüş yapanlara göre daha düşük olduğu belirlendi.

“İnsanlara tansiyonlarını düşürmek için bir egzersiz alternatifi sunan bir çalışmanın bulgular önemli” diyen araştırmacılar, kas esnetme egzersizlerinin tansiyonu tam olarak nasıl düşürdüğünün belirlenmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.