EĞİTİM
Giriş Tarihi : 07-01-2021 14:14   Güncelleme : 07-01-2021 14:14

Pandemi Ertelenen Tren Makinist Kursu Önemli Gelişme

Raylı Sistemler Teknolojisi Mezunları Derneği (RESTDER) Genel Başkan M. Okan Çalova, Covid 19 Salgını Sebebiyle Ertelenen, TCDD Taşımacılık A.Ş. ve Türkiye İş Kurumu işbirliği ile, Eskişehir’de yapılacak olan tren makinisti kursunun akibetini sordu.

Pandemi Ertelenen Tren Makinist Kursu Önemli Gelişme

RESTDER Genel Başkanı M. Okan Çalova’nın yaptığı yazılı açıklama şöyle; “Son başvuru tarihi 7 Şubat 2020 olan, 30 Ocak – 7 Şubat tarihleri arasında başvuruları kabul edilen, TCDD Taşımacılık A.Ş. ve Türkiye İş Kurumu iş birliği ile 160 gün 960 saatlik istihdam garantisiz Tren Makinist kursu açılacağı kamuoyuna ilan edilmiştir.

17 Şubat 2020 tarihinde nihai listeye girmeye hak kazanan 240 adayın liste birincisinden başlayarak mülakatları gerçekleştirilmiştir. 4 Mart 2020 tarihinde 80 kişi asil 40 kişi yedek olmak üzere 120 kişinin kursa katılmaya hak kazandığı ilan edilmiştir. İlan edildikten sonra asil birinci sıradan başlayarak adayların sağlık raporları ve istenilen evrakları kuruma teslimi adaylar tarafından gerçekleştirilmiştir. Planlanan takvime göre 23-27 Mart 2020 tarihleri arasında asil birinci sıradan başlamak üzere Psikoteknik sınavının gerçekleşeceği adaylara bildirilmiştir. Yine planlanan takvime göre Psikoteknik sınavından başarılı olan; ilk 40 kişinin 30 Mart 2020 tarihinde, ikinci 40 kişinin ise 1 Haziran 2020 tarihinde TCDD Taşımacılık A.Ş. Eskişehir Demiryolu Eğitim ve Sınav Merkezi bünyesinde Tren Makinisti kursuna başlayacakları ilan edilmiştir.

Tüm dünyayı etkisine alan Covid 19 salgını sebebiyle 23 Mart 2020 tarihinde başlayacak olan Psikoteknik sınavının belirsiz süreyle ertelenmesi ile başlayan belirsizlik süreci tüm adayları olumsuz etkilemiştir.

11 Haziran 2020 tarihinde asil listede yer alan adayların çoğunluğu yaşanan sürecin akıbetini öğrenmek amacıyla TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü Personel ve İdari İşler Dairesi Başkanıyla görüşme gerçekleştirdiler. Yapılan görüşme neticesinde planlanan kursun açılmasının iptal edildiğini şifahen öğrenmiş oldular. Bu olayın üzerine yaşadıkları sürece bir çözüm bulabilmek ümidiyle milletvekilleri ve bakan ile görüşmeler gerçekleştirdiler. 8 Ağustos 2020 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile görüşme gerçekleştiren adaylar yaşadıkları süreci bakanımıza ilettiler. Yapılan görüşmenin ardından 25 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen Ön Lisans Mezunlarına yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan salt çoğunluğun 70 puanı geçmesi şartıyla kursun tekrar açılabileceğini şifahen adaylara ilettiler. Gerçekleşen sınavın sonuçlarının açıklanmasıyla 53 aday sınavdan 70 ve üzeri puan almışlardır. 70 ve üzeri puan alan adayların listesi Personel ve İdari İşler Başkanlığına ulaştırılmıştır.

1 Aralık 2020 tarihinde Personel ve İdari İşler Başkanlığı personeli tarafından kursun kesin iptal edildiği bilgisi adaylara şifahen iletilmiştir. Bunun üzerine adaylar 10 Aralık 2020 tarihinde Eskişehir ziyareti gerçekleştiren sayın bakanımızla tekrar iletişime geçerek yaşadıkları sürece dair gelişmeleri aktararak bir çözüme ulaşamadıklarını söylemişlerdir. Bu görüşme üzere bakanımız, adayları durumu görüşmeleri için TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Sayın Kamuran YAZICI bir araya getirtmiştir. Yapılan görüşmede açılması planlanan kursun Türkiye İş Kurumu tarafından iptal edildiğini olayın TCDD Taşımacılık A.Ş. ile ilgili olmadığı bilgisi adaylara söylenmiştir. Bu görüşmenin ardından Türkiye İş Kurumu Eskişehir İl Müdürü ile iletişime geçen adaylar iptalin TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından gerçekleştirildiği şifahen adaylara bildirilmiştir. Adaylar iptal konusunda yaşadıkları ikilemi bakanımıza iletmişler hemen ardından ise TCDD Taşımacılık A.Ş. Personel ve İdari İşler Dairesi personeli bakanlık talimatı ile olumlu gelişmeler olduğu hakkında adaylara bilgi vermiştir. Türkiye İş Kurumu Eskişehir İl Müdürlüğü TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından talep gelmesi doğrultusunda planlanan kursun tekrar açılabileceğini bildirmiştir.

Geçen süreye rağmen maalesef adaylara henüz resmi bir açıklama ya da kursun akıbeti hakkında net bir cevap verilememiştir. Yaşanan bu süreçte adaylar kursun her an açılabilme ihtimaline karşı bir işte çalışamamakta ve geleceklerine dair bir plan yapamamaktadırlar. Adayların yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi adına kursun tekrar açılmasını talep ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.