YEREL
Giriş Tarihi : 09-10-2020 16:10   Güncelleme : 09-10-2020 16:10

Prof. Dr.Erdinç Ahatlı: ''O adetler hadis kaynaklı''

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2020-2021 öğretim yılı açılış dersi, fakülte öğretim üyesi . Prof. Dr.Erdinç Ahatlı tarafından “Hadis ve Kültür” başlığıyla 7 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirildi.Prof. Dr. Ahatlı, konuşması boyunca kulak çınlaması, yeni elbise giyen biri için söylenen “üstünde paralansın” sözü, ölünün arkasından konuşmama, suya ve ekmeğe hürmet edilmesi, düğün ziyafetleri, düğünlerde uygulanan saçı geleneği gibi örnekler üzerinden kültürümüzde bulunan bazı söz ve davranışların hadislerdeki kaynakları hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr.Erdinç Ahatlı: ''O adetler hadis kaynaklı''

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda pandemi tedbirlerine uygun şekilde gerçekleştirilen ve Youtube üzerinden canlı olarak yayınlanan programa İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Dekan Yardımcıları Dr. öğretim üyesi Şükrü Şirin ve Dr. öğretim üyesi Numan Ünver ile bazı öğretim üyeleri katıldı. Fakülte öğrencileri de dersi ekranları başında takip ettiler.

KÜLTÜR KAVRAMI

Öğr. Gör. İlyas Şanlı’nın Kur’ân-ı Kerîm tilavetiyle başlayan programın açılış konuşması, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı tarafından yapıldı. Konuşmasında “kültür” kavramının tanımıyla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Ahatlı, kültürün hadisle birlikte kullanıldığında insanların günlük hayatta yapageldikleri davranışlarının hadislere dayandırılmasını ifade ettiğini söyledi. Doğrudan ibadetle bağlantılı olmayıp günlük hayatın sıradan akışı içerisinde insanların farkında olmadan yapıp edegeldikleri fakat bunların araştırıldığında Hz. Peygamber’den (s.a.) gelen bir hadise dayanması hususu üzerinde durduğunu ve çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdığını kaydeden Ahatlı, konuşmasında bu konuda tespit ettiği bazı örnekleri ayrıntılı olarak açıkladı.

KULAK ÇINLAMASI

Prof. Dr. Ahatlı, konuşması boyunca kulak çınlaması, yeni elbise giyen biri için söylenen “üstünde paralansın” sözü, ölünün arkasından konuşmama, suya ve ekmeğe hürmet edilmesi, düğün ziyafetleri, düğünlerde uygulanan saçı geleneği gibi örnekler üzerinden kültürümüzde bulunan bazı söz ve davranışların hadislerdeki kaynakları hakkında bilgiler verdi.