EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-01-2021 14:35   Güncelleme : 12-01-2021 14:35

Sapanca can çekişiyor

Sapanca Gölü can çekişiyor. İskelelerin ortada kaldığı, kayıkların karaya oturduğu gölde canlı popülasyonu risk altında. Sakarya Atlantis Su Sporları Kulübü Başkanı Yusuf Serdar Aldanmaz, “Yüzerek girdiğimiz noktalarda şuan yürüyerek hareket ediyoruz” dedi

Sapanca can çekişiyor

Sakarya'nın içme suyu ihtiyacının yüzde 90'nının, Kocaeli'nin ise su ihtiyacının yüzde 15'inin karşılandığı Sapanca Gölü'nde, beklenen yağışların başlamaması sebebi ile seviye her geçen gün düşüyor. Gölde su miktarı, ise kritik seviye sayılan 30.25 metre koduna gerileyerek adeta kırmızı alarm vermeye başladı.

Kış aylarına girilmesine rağmen yağışların başlamaması ve gölü besleyen dere ile kaynak sularını işleten firmaların çok olması göldeki su seviyesini giderek düşürdü.

Sakarya Atlantis Su Sporları Kulübü Başkanı ve dalış eğitmeni ise su üstü kadar su altınında tehlikede olduğunu belirterek göldeki su çekilmeye devam ederse canlı popülasyonunun da bu durumdan etkileyeceğini vurguladı.

Su altından ve havadan görüntülenen gölde çekilen su ile birlikte kayıkların karaya oturduğu, iskelelerin ise ortada kaldığı görüldü.