GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-01-2021 17:26   Güncelleme : 26-01-2021 17:26

Sesin kaynağı belli oldu...SONİK PATLAMA

Şehirde 16.25 sıralarında meydana gelen bir patlama sesi nedeniyle vatandaşlar korkuyla kendilerini sokağa attı.Patlama Akyazı ve Erenlerin yanı sıra çevre illerden de duyuldu.Yapılan açıklamada hava kuvvetlerine bağlı uçakların yüksek sürat duvarı dayanıklılığını ölçtüğü için meydana geldiği öğrenildi.

Sesin kaynağı belli oldu...SONİK PATLAMA

Sakarya'da 16.25 sıralarında bir patlama sesi duyuldu. Akyazı'nın yanı sıra Erenler, Karasu ve Taraklı'dan duyulan patlama sesi nedeniyle vatandaşlar kendilerini sokağa attı. İlk gelen bilgiler patlama sesinin su fabrikasından geldiği yönündeydi. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulansın yanı sıra AFAD ekipleri de sevkedildi. Ancak yapılan arama çalışmalarında herhangi bir bulguya rastlanmadı. Su fabrikasından ayrılan ekipler gelen tüm iddiaları titizlikle değerlendirdi.

Jandarmadan yapılan bilgilendirmede, Türk Hava Kuvvetlerine bağlı uçakların yüksek sürat duvarı dayanıklılığını ölçtüğü ve ve ses sınırının geçildiği için meydana geldiği belirtildi. Bilgilendirmede ayrıca bulutlu hava nedeniyle alçak irtifada yapılan uçuşun patlamanın sesi olduğu vurgulandı. Eskişehir başta olmak üzere Bilecik ve Bolu gibi bir çok kentten de sesin duyulması bu iddiayı güçlendiriyor. Bu arada Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de yaptığı açıklamada, ""Kıymetli hemşehrilerimiz, şehrimizin birçok noktasında duyulan yüksek ses, uçağın ses duvarını aşmasından kaynaklanmıştır. İtfaiyemiz başta olmak üzere belediyemize ulaşan olumsuz bir durum söz konusu değildir." ifadeleri kullanıldı.

SONİK PATLAMA NEDİR?

Sonik patlama, bir nesne havada ses hızından daha hızlı hareket ettiğinde oluşan şok dalgalarıyla ilişkilendirilen sestir. Sonik patlamalar, insan kulağına bir patlama ya da gök gürlemesi gibi gelen, muazzam miktarlarda ses enerjisi üretir. Ateşlenen bir merminin patlama sesi veya bir kamçının sesi küçük sonik patlamalar olarak sayılabilir.

Büyük süpersonik uçaklardan kaynaklanan sonik patlamalar özellikle gürültülü ve ürkütücü olabilir, insanları uyandırabilir ve bazı yapılarda küçük hasara neden olabilir. Bu yüzden bu tür uçakların karaların üstünde uçmasına yasak getirildi. Tamamen önlenememekle birlikte, araştırmalar, aracın dikkatle şekillendirilmesiyle, sonik patlamalara bağlı rahatsızlığın kara üzerindeki süpersonik uçuşun pratik bir seçenek haline gelebileceği noktaya kadar azaltılabileceğini göstermektedir.