SAĞLIK
Giriş Tarihi : 07-01-2021 16:09   Güncelleme : 07-01-2021 16:09

Soğukta egzersiz yaparak daha çok yağ yakabilirsiniz!

Hava soğuk diye dışarda yaptığınız egzersizden vazgeçmeyin. Yeni bir araştırma, soğuk havada yapılan egzersizin yağ yakımı konusunda daha etkili olduğunu ortaya koydu.

Soğukta egzersiz yaparak daha çok yağ yakabilirsiniz!

Araştırma, Journal of Applied Physiology dergisinde yayınlandı.

Vücudumuz aktif hale geldiğinde, kandaki besinleri ve yağı daha iyi kullanabiliyor. Çalışmada bu etkiyi gözlemlemek için cilt sıcaklığı, vücut merkez sıcaklığı, kalp ritmi ve kaslara giden oksijen miktarı ölçüldü.

Çalışmada, 0 (sıfır) santigrat derecenin altındaki bir sıcaklıkta yapılan egzersizde, 21 santigrat derecede yapılan egzersize kıyasla yağ yakma oranının 3 kat arttığı belirlendi.

Çalışmaya katılanlara, ‘Yüksek Şiddetli Aralıklı Antrenman’ adı verilen bir program uygulandı. Bu kapsamda, %90 eforda, 10 kez 1 dakikalık bisiklet egzersizleri yapıldı. Egzersiz aralarında 90 saniyelik, %30 eforla dinlenme araları verildi.

Kanada Laurentian Üniversitesi’ndeki araştırmacılar çalışma hakkında şunları söyledi:

“Soğuk bir ortamda yapılan yüksek şiddetli aralıklı egzersizin, sıcaklık açısından nötr bir ortama kıyasla akut metabolizmayı değiştirdiğini gözlemledik. Öte yandan, soğuk uyaranın eklenmesi, egzersiz sonrasındaki günde, daha az istenen ‘yemek sonrası metabolik tepkilere’ yol açtı.”

Önceki çalışmalar yüksek şiddetli aralıklı egzersizin yağ yakımında oldukça etkili olduğunu gösteriyordu. Başka araştırmalar da; egzersiz sonrası vücut metabolizması ile egzersiz yapılan ortamın sıcak/soğuk olması arasında bir ilişki olduğunu göstermişti.

Bu yeni çalışma, 2 farklı bulguyu bir araya getirerek egzerzi ve hava sıcaklığı arasında bilinmeyen bir etkileşimi ortaya çıkardı.