EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-01-2021 20:38   Güncelleme : 27-01-2021 20:42

Tarımsal üretim sekteye uğratılmamalı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada pandemi sürecinde tarımsal ve hayvansal üretimin çok önemli olduğunu ve bu sektörlerde girdi fiyatlarındaki artışın üretimi tehdit ettiğini söyledi.

Tarımsal üretim sekteye uğratılmamalı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, başta gübre olmak üzere girdi fiyatlarındaki artış, üreticilerin kredi borçları, soğan ve patates pazarlama sorunları hakkında basın açıklaması yaptı. Bayraktar yaptığı açıklamada gübre yanında, yem, zirai ilaçlar, elektrik fiyatları ve sulama ücretlerinin önemli ölçüde arttığını ifade etti. Bayraktar yaptığı basın açıklamasına şöyle devam etti, “Üreticilerimizin kredi borçları, patateste ve soğanda pazarlama sorunları gündemden düşmedi. Üreticilerimiz sorunlarına çözüm beklemektedir. Girdi fiyatlarının artmasıyla, ürün maliyetleri artacak, üretici üretimde sıkıntı çekerken, artan gıda fiyatları tüketicilere ağır gelecektir” dedi.

Yerli üretimin daha çok önem kazandığı pandemi döneminde tarımsal üretimin sekteye uğratılmaması gerektiğinin altını çizen Bayraktar, “Bu dönemde ithalat pahalı hale gelmiş, paranız olsa da ürün bulmak zorlaşmıştır. İstatistikler, girdi kullanımının fiyat artışıyla birlikte düştüğünü göstermektedir. Yeterince girdi kullanılmaması verimi ve kaliteyi düşürmektedir. Gübre fiyatları son günlerde önemli ölçüde artarak üreticimizin haklı tepkisini çekti. Hammadde fiyatları artışını öne sürerek, talebin arttığı dönemlerde fiyat artışları yapmak her zaman yaşanıyor. Gübre sektörünün denetim ve kontrolünün yapılması böyle dönemlerde önem kazanıyor” dedi.

Bayraktar şöyle devam etti, “Yüksek fiyat nedeniyle çiftçi ihtiyaç duyulan gübreyi kullanamazsa verimin, üretimin azalması nedeniyle gıda fiyatları da artacak. Üreticimizin sıkıntısı tüketicileri de mağdur edecektir. Fahiş fiyatlarla satılacak gıda maddelerinin kazanını spekülasyon yapacak olan aracılar, kaybedeni ise çiftçilerimiz ve tüketiciler olacaktır. Bu sorun sofraya yansımadan acil olarak çözülmelidir. Çiftçimize gerekli destek verilmelidir. Diğer yandan gübre üreticileri ve ithalatçıları da düşen talepten dolayı gelir kaybına uğrayacaklardır. Çok düşük kalan gübre destekleri artırılarak üreticinin gübre fiyatlarına yetişmesi için alım gücü artırılmalıdır.” Bayraktar gübre fiyatlarında ki artışın özellikle pandemi sürecinde artması gereken üretim  için büyük tehdit olduğunu vurguladı.

Hayvansal üretimde, üreticilerimizin en büyük girdisi yemde fiyat artışları üreticimizi ciddi şekilde etkilediğini söyleyen Bayraktar, “Yem fiyatında ki artış hayvancılık sektörüne büyük bir darbe vurmaktadır. Yine tarımsal sulama da kullanılan elektrik fiyatları yüksek seviyesini korumaktadır. Tarımsal üretimin en önemli faktörlerinden olan sulama ücretlerinin yüksekliği de üreticilerimizi mağdur etmektedir.  Kullanılmadığında verimde yüzde 60’lara varan verim kayıplarına sebep olan zirai mücadele ilaçlarının fiyatları son yıllarda önemli artışlar gösterdi. Yem de üreticilere destekleme yapılmalı, elektrik fiyatları ve sulama ücretleri makul seviyelere indirilmeli ve ilaç fiyatlarına uygulanan yüzde 18’lik KDV, üreticilerimize destek olarak verilmelidir” dedi. Temel ürünlerimizden kuru soğan ve patateste pazarlama sorunları devam ettiğini belirten Bayraktar, üreticilerimizin mağduriyetinin önlenmesi için, soğan ihracatına ivme kazandırılması,  yeni alıcıların ve pazarların bulunması gerektiğini söyledi.

 Bayraktar açıklamasının devamında çiftçilerin yüksek faizlerle borçlanarak biriken ve takibe düşen borçlarla ilgili Cumhurbaşkanı’na mektup yazdığını belirterek, “Bu borçların faizsiz olarak uzun vadeye yayılmasını ve çiftçilerimizin icradan kurtulmalarını talep etmiştik. Bu sorunları Tarım ve Orman Bakanımıza da birkaç defa ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bu sorunun çözülmesi için bir çalışma başlatıldı. Ancak, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinden yapılan açıklamada Kooperatif ortaklarından icraya düşen borçlu sayısı oranının yüzde 1,4 olduğu ifade edildi. Bunun üzerine bu oranın yüksek olmadığı gerekçesiyle yapılandırmaya gerek görülmemiştir.  Bu durumun ardından, bir basın toplantısı düzenleyerek,  geliri dikkate alındığında, yüksek faizle borçlanmış çiftçilerin bu borçlarını ödemesinin zor olduğunu açıklayarak, borçların faizsiz olarak uzun vadeye yayılması ile çiftçinin icraya düşmekten kurtulacağını ve rahat bir nefes alacağını ifade ederek kamuoyuna duyurduk. Bu sorunun çözümü ile ilgili olarak, faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Hükümetimizden beklentimiz acil olarak çiftçimizin bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine ödeyemediği için takibe düşen borçları faizsiz olarak uzun vadeye yayılmalı ve üreticilerimiz rahatlatılmalıdır” ifadelerini kullandı.