SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-01-2021 14:22   Güncelleme : 13-01-2021 14:22

Yarasadan geçen yeni öldürücü virüs: Nipah

Uzmanlar, yaptıkları araştırmalara dayanarak kendilerini en çok endişelendirenlerden birinin 'nipah virüsü' olduğunu açıkladı. Aşısı ve tedavi bulunmayan hastalığın ölüm oranı salgının ortaya çıktığı bölgeye göre yüzde 40 ile75 arasında değişiyor ve uzun kuluçka süresi nedeniyle çok fazla insanın enfekte olmasına yol açıyor

Yarasadan geçen yeni öldürücü virüs: Nipah

Dünya genelinde 90 milyonu aşkın kişinin enfekte olmasına ve 2 milyonu aşkın kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yeni tip koronavirüs pandemisi çoğu insanı şaşırttı, ama herkesi değil. Bilim insanları yıllardır, salgın bir hastalığın ortaya çıkacağına dair uyardılar. Araştırmacılar, Güneydoğu Asya'da tespit edilen Nipah virüsünün (NiV) gelecek yıllarda yeni bir salgının başlatabilme potansiyeli olduğunu düşünüyor. Ölüm oranı yüzde 75'e kadar çıkan hastalığın aşısı bulunmuyor. Meyve yarasalarının Nipah virüsünün doğal konağı olduğunu belirten Wacharapluesadee, şu değerlendirmeyi yaptı "Nipah virüsünün tedavisi yok ve yüksek ölüm oranına neden oluyor. Salgının nerede meydana geldiğine bağlı olarak ölüm oranı yüzde 40 ile yüzde 75 arasında değişiyor.”

Wacharapluesadee, şu anda dünyada yaklaşık 700 insanın Nipah virüse yakalandığının tahmin edildiğini ve enfekte olanların yüzde 50 ile 75'inin öldüğünü açıkladı. Nipah virüsünün bu kadar önemli ve enşice uyandırıcı olmasının birkaç nedeni var: Hastalığın uzun kuluçka süresi (45 gün), enfekte bir kişinin hasta olduğunu fark etmeden onu yayması için bolca fırsat olduğu anlamına geliyor. İkincisi, farklı türdeki hayvanları enfekte ediyor ve bu da hastalığın yayılma olasılığını artırıyor. Ayrıca doğrudan temas yoluyla ya da kontamine yiyecek tüketilerek hastalık bulaşabiliyor.

Bunun birlikte, Nipah virüsüne yakalanan biri öksürük, boğaz ağrısı, ağrı, yorgunluk ve nöbetlere ve ölüme neden olabilen beyin şişmesi gibi solunum semptomları yaşıyor.